Регистрация на фирма – какво трябва да знаете

Регистрация на фирма

Какво трябва да знаете за регистрация на фирма в България? Възможно е вече да сте се сблъсквали с българската администрация, която сякаш е създадена, за да ви попречи максимално във всяко едно сериозно ваше начинание.

Нещата винаги се случват бавно, а информацията ви е предоставена по начин, който ви кара да се чудите дали нещо с вас не е наред, че сте толкова объркани. Вероятно проблемът не е във вас.

За ваше улеснение, при стартирането на бизнес можете да се обърнете към опитни професионалисти като Account-ConsultCo.com, които ще ускорят постигането на вашата цел.

Регистрацията на фирма всъщност не е нещо чак толкова сложно и не отнема твърде много време, когато следвате правилните стъпки и се доверите на професионалисти.

Как се извършва регистрация на фирма

Един от първите въпроси, които изникват при регистрация на фирма, е като какъв тип дружество да я регистрирате. Най-популярната форма на бизнес, която е и най-сигурна и достъпна, е дружеството с ограничена отговорност – ООД, или ЕООД, когато собственикът е един.

Фирмата следва да се регистрира в Агенция по вписванията към Министерството на правосъдието в съответствие с търговския закон.

Първоначално се изисква да си уточните основополагащата информация за вашия бизнес. Това включва нейното уникално име, адреса на управление и предмета на дейност.

След като уточните всички подробности, както и въпросите с осигуряването на собственика и/или управителя, следва да съберете и попълните необходимите документи. След това трябва да ги подадете в Търговския регистър към Агенцията по вписванията, което вече може да се случи и онлайн чрез електронен подпис.

Какви документи са необходими

Документите за създаване на фирма не са малко и попълването им е свързано с много тънкости. Професионалните счетоводни къщи могат да ви снабдят с всички нужни документи като дори ги попълнят спрямо информацията, която сте им дали, а на вас да оставят само подписа.

Документите са общо 10 и включват различни заявления и декларации, учредителни актове и протоколи, като някои от тях е необходимо да бъдат нотариално заверени. По желание можете да изготвите и допълнителни документи, с които да се откажете от определени задължения като участието в събирателни дружества.

Един от задължителните документи е удостоверението за внесен в банка капитал. За целта трябва да отворите набирателна сметка и да внесете капитала, като минималният възможен е 2 лв., но разбира се е препоръчително да започнете с надеждна сума зад гърба си.

Следва да платите и държавна такса за регистриране на ООД и ЕООД от 110 лв. Счетоводните къщи могат да извършат всички необходими процедури вместо вас, а таксата, която е обвързана с услугата им напълно си струва спестяването на време и нерви.