Средна телесна повреда и обезщетение при ПТП – какво да знаем? За всеобщо съжаление инцидентните с автомобили, при които са причинени сериозни имуществени вреди, изразяващи се не само в щети по превозните средства, но и в увреждания на засегнатите от катастрофата лица. Настоящата публикация се занимава с това какви са последиците при средна телесна повреда и по какъв начин и какво обезщетение при ПТП може да се получи в този случай.
Кога е налице средна телесна повреда
Дали е налице средна телесна повреда има значение основно за повдигане на обвинение от органите на реда срещу виновното лице. В по-леките случаи наказателно производство се възбужда само по тъжба на пострадалото лице. Ако е налице средна телесна повреда властите сами ще започнат досъдебно производство срещу виновния.
Средна телесна повреда е налице, когато вследствие на катастрофата на лицето са причинени трайни увреждания като отслабване на слуха, затрудняване на говора, на двигателните способности, избиване на зъби или счупване на челюст, обезобразяване и пр. Като трайни се окачествяват обикновено увреждания и наранявания, чиито последици продължават не по-малко от 30 дни.
Пострадалото лице може да се включи в производството, инициирано от властите и да поиска да се запознае с всички доказателства по разследването, споделят от Zastrahovan.eu. Не е налице законово изискване за приключване на наказателното дело за отправяне на претенция за обезщетение пред застрахователя. Съответно при наличие на необходимите доказателства, можете да потърсите обезщетение от застрахователното дружество.
Добре е при всички случаи да се консултирате с адвокат, който да ви упъти кой е най-добрият начин за защита на вашия интерес и осигуряване на справедливо обезщетение. Съдът има крайната дума дали е налице средна телесна повреда, а там събирането на необходимите доказателства е от съществено значение и за размера на обезщетението.
Размер на обезщетение при ПТП средна телесна повреда
За определяне на размера се изследват фактори като: характер на увреждането, прогнозния период за пълно възстановяване, необходимост от оперативна намеса, има ли непреодолими дългосрочни последици, възрастта на пострадалото лице, довело ли е увреждането до ограничения в живота на пострадалия – например дали това се е отразило на работата му, на социалния му живот и взаимодействията му с близки, как му е повлияло психически.
Следва да имате предвид, че последиците при ПТП от нематериален характер рядко се изследват от застрахователя, затова почти винаги след предявяване на претенцията на пострадалото лице пред него, последва и завеждане на иск пред съда срещу застрахователното дружество.
Обикновено застрахователите се стремят да изплатят в минимални размери, разчитайки на неосведомеността на правоимащия. Затова е най-добре да се посъветвате с опитен адвокат, занимаващ се с казуси в сферата на застрахователното право като Zastrahovan.eu, който може да прецени дали съдът би присъдил повече, с оглед конкретните обстоятелства и в сравнение с други сходни казуси.
Ако застрахователят изплати по-малко от очакваното, имате право да предявите иск пред съда за изплащане на обезщетението в пълен размер.