Има много неща, които можете да направите, за да предотвратите зъбния гранулом, но има и не по-малко действия, които да предприемете, в случай, че той вече се е появил.
Ако вашият зъболекар ви каже, че имате гранулом на зъба (това най-често става около върха на корена), трябва незабавно да започнете да лекувате зъба. А как става това, ще видим на следващите редове.
Почистване на каналите и елиминиране на инфекцията
След като бъде диагностициран, грануломът на зъба трябва да бъде елиминиран и трябва да знаете, че има различни начини за това.
Несъмнено ще е необходима терапия на кореновите канали, така че да се почистят от бактерии, нагноявания и мъртва тъкан кореновите канали по цялата им дължина.
След почистването на каналите, в тях няма да остане нищо, а зъбът ще е мъртъв, но това не значи, че няма да ви служи много дълги години.
Ако коренът е крив и труден за достигане
Ако ситуацията е компрометирана от невъзможността да се достигне върха на корена (например ако кореновият канал е много извит), може да се извърши апикоектомия, тоест да се действа директно върху заразения корен, премахвайки върха му. Това може да увеличи шанса да бъде спасен зъба.
Какво е най-неблагоприятното развитие на ситуацията
В най-сериозните случаи ще е необходимо директно изваждане на зъба. Това може да е резултат от прекалено силно развита инфекция, която иначе трудно може да се овладее или от това, че даден зъб е толкова разрушен, че на практика от него не може да се направи нищо.
Това е изключително неприятно, включително и от естетическа гледна точка. При подобен проблем се препоръчва да се замени възможно най-бързо липсващия зъб с имплант или мост за да не се получи разместване на останалите зъби.
Профилактиката – по-добра от всяко лечение
За да се избегне образуването на апикален (зъбен) гранулом, е добре да се приучим на отговорно отношение към своите зъби. Препоръчват се чести профилактични посещения при зъболекаря, дори и когато няма никаква причина за това.
Освен това, трябва да се спазва много стриктна хигиена на устната кухина, така че да се избегне натрупването на плака и зъбен камък, които благоприятстват бактериалните инфекции.
Не на последно място е добре и периодично да се прави рентгенова снимка. Някои специалисти препоръчват да правите това два пъти годишно за да избегнете всякакви излишни рискове от появата на подобни проблеми.