За кои лица е задължитлена регистрация по ДДС

регистрация по ДДС

Ще отговорим на въпроса за кои лица е задължитлена регистрация по ДДС? Ако обмисляте да създадете свой бизнес, рано или късно ще се сблъскате с въпроса “Трябва ли да се регистрирам по ДДС?”. В тази статия ще ви разясним за кои фирми и при какви случаи регистрацията по ДДС е задължителна.

Преди това ще разгледаме какво е ДДС и защо заплащането му е толкова важно. Данък добавена стойност е пълното наименование на ДДС. Това е косвен данък, с който се облага потреблението на стоки и услуги. Той се заплаща от потребителите, след като сумата бъде добавена в крайната цена стока или услуга.

Вие като потребители може би сте забелязвали, че на някои етикети пише цена без ДДС и цена с ДДС. Процентът на косвения данък е различен за определени стоки и услуги, като това се регулира от държавните органи отговорни за събирането на данъците, но тов може да ви го обясни по-подробно всеки счетоводител.

Кога се налага регистрация по ДДС

След като разгледаме какво е ДДС е време да отговорим на въпроса кога едно физическо лице трябва да се регистрира по ДДС. Условията по регистрация на ДДС са вписани в Закона за данъка върху добавена стойност.

Според този закон всички лица, които се занимават с независима икономическа дейснот трябва да се впишат по ДДС. Това означава, че данъчно задължени са хората, които извършват дейност, срещу която получават доходи в определен размер. В това число се включват всички физически лица, които изпълняват свободни професии.

Регистрацията по ДДС не винаги е задължителна. Ако изпълнявате дейност свързана с износа на стоки, изкупуването на недвижими имоти или дълготрайни активи вписаването на вашата фирма по ДДС е препоръчително, но не и задължително.

Задължение за регистрация по ДДС възниква тогава, когато фирмата е достигнала оброт над 50 000 лв за последните 12 месеца. Тук е важно да се отбележи, че тази сума трябва да е постигната от продажби, а не да се води като печалба.

Имайте в предвид, че достигането на 50 000 лв оборот може да се случи от една или две продажби. Според закона не се изисква печалбите да бъдат разделени по равно през изминалите 12 месеца.

Какви са последиците ако не се регистрирате по ДДС

Много собственици на бизнес и лица изпълняващи свободни професии не са запознати с условията по регистрация. Това е причината, пореди която много от тях не се вписват по ДДС дори и ако са надхвърлили оборот от 50 000 лв за последните 12 месеца.

В такъв случаи НАП регистрира служебно предприятията и физическите лица чрез издаване на акт за регистрация. Може да очаквате начисляването на определени санкции и глоби за пропускане на вписване на дейността ви по ДДС.

Тази статия е написана със съдействието на Acc-ConsultCo.com, които предлагат счетоводство за фирми и физически лица.