В търговската мрежа се предлага голямо разнообразие от автоматични напоителни системи, като една от тях е системата за капково напояване. Тя се смята за най-икономичното решение за напояване на градината, като в някои случаи може да доведе до удивителни резултати.
Обикновено, автоматичните пръскачки дават възможност на растенията да растат по-бързо и да бъдат винаги по-зелени и тук капковото напояване не е изключение.
Когато се поливат с по-малки количества вода, но за по-дълъг период от време, точно като е при капковото напояване, може да се постигне значително подобряване на растежа на вашите цветя, дървета и храсти.
Капково напояване намалява разхода за вода в пъти
Ако изберете варианта да инсталирате напоителна система с капково напояване (вижте в UniGarden-BG.com), ще можете да направите изключително сериозна икономия на вода. Това се счита за един от най-икономичните методи за напояване, който дава невероятни резултати.
Ограничение на разпространението на плевелите
Обикновено, този тип системи са специално проектирани за вашия двор, като се инсталират в участъците на двора, в които наистина се нуждаят от вода. По този начин ще ограничите потенциалния растеж на плевелите в останалите участъци на градината. Ако ви е интересно, вижте различни варианти за вертикално планиране за озеленяване.
Без вади и локви из двора
Системите за капково напояване са особено ефективни в това да насочват водата специално към корените на всяко растение, вместо да пръскат вода из цялата градина.
Те са много добър избор за места, на които се отглеждат дръвчета, декоративни храсти и цветя, изискващи обилно количество влага. Много са подходящи за сравнително малки дворове, в които се опитвате да съчетаете кътове за отдих, цветни лехи и малка морава.
Ползи пред ръчното поливане
Ползите пред ръчното поливане са изключително много, като последното често изразходва огромни количества вода. Освен това, обилното поливане на свой ред измива дълбоко в почвата ценните за растенията хранителни вещества.
Това често води до други неприятни последици. Освен бедна на минерали, почвата става твърде корава, глинеста и сбита, което на свой ред задушава кореновата система на растенията.
Недостигът на кислород в почвата обрича растенията на бавна смърт, тъй като може да доведе до поява на всякакви плесени, гъби и до болести по корените, които бързо да унищожат цялото растение.