В статията можете да прочетете за някои от най-полезните храни, които можем да сложим на трапезата си.
Трябва да имаме предвид обаче, че данните за съставките, които са посочени по-долу са от изследване на пълноценни храни, расли върху неизтощени почви и необработвани с пестициди. Тоест каквито е много трудно или почти невъзможно да бъдат осигурени за ежедневното хранене.
Сушени сливи (сини сливи) – те съдържат полифеноли, растителни химикали, които са полезни за костната плътност, като стимулират костните клетки.
Орехи – само 7 ореха осигуряват повече от два пъти необходимата ни дневна доза на алфа-линоленова киселина, омега-3 мазнини, за които е доказано, че подобряват паметта и координацията.
Брюкселското зеле – то съдържа повече глюкозинолати (съединения, които се борят с рака и детоксикират тялото ни), отколкото всеки друг зеленчук.
Сок от Акай – чаша или две от този богат на антоцианини сок може значително да повиши количеството на антиоксидантите в кръвта.
Ябълки – те съдържат кверцетин, антиоксидант, който може да намали риска от рак на белите дробове.
Китайско зеле – Този богат на калций зеленчук може да осигури калций на костите ни.
Авокадо – то съдържа здравословни мазнини поддържа ни доволни и ни помага да абсорбираме различни хранителни вещества.
Спанак – половин чаша ни осигурява повече от пет пъти дневната доза на витамин К, който помага на кръвосъсирването и ни помага за здрави кости.
Карфиол – той може да бъде много полезен за нас! Той съдържа много глюкозинолати (съединения, които се борят с рака и детоксикират тялото ни)
Зеле – то ни зарежда с с хранителни вещества като витамин А, зеаксантин и лутеин, които поддържат здравето на очите.
Маслини – те доставят същите полезни за сърцето мононенаситени мазнини които получаваме получите от зехтин, но за по-малко калории!
Кафяв ориз – това е отличен източник на магнезий, минерал, който тялото ни използва за повече от 300 химически реакции (като например изграждане на костите и превръщане на храната в енергия).
Ягоди – те съдържат елагитанини – фитохимикали, които могат да полезни при ограничаване на рака на маточната шийка и дебелото черво.
Леща – тя е чудесен източник на протеини, половин чаша варена леща осигурява почти наполовина от дневната нужда от фолиева киселина.
Киви – италиански изследователите са открили, че то намалява, свързаните с астмата хрипове, благодарение на високото си съдържание на витамин C (едно киви съдържа 110% от препоръчваната дневна доза от витамина)
Черен боб – той е зареден с протеини, фибри и флавоноиди, които са антиоксиданти.
Слънчогледови семки – четвърт чаша от тях доставят половината от необходимата ни дневна доза витамин Е, който запазва сърцето здраво и се бори с инфекциите.
Аспержи – оловин чаша спержи осигурява 50% от необходимата ни за деня доза витамин K и една трета от нъжната ни дневна доза фолиева киселина.
Кълнове от броколи – те съдържат 10 пъти по-голямо количество от полезното съединение глюкорафанин, в сравнение с обикновените броколи.
Пшеничен зародиш – четвърт чаша дава повече от 40% от нужната ни дневна доза витамин Е.
Къпини – те съдържат повече антиоксиданти от ягоди и боровинките. Те се съдържат в продукта Плодова енергия на Аквасорс, който може да закупите от kolastra.eu по всяко време на денонощието.
Бразилски орехи – те съдържат повече селен, отколкото всяка друга храна.
Боровинки – те подобряват паметта, като защитавта мозъка от възпаления и подобряват комуникацията между мозъчните клетки.
Портокали – един портокал осигурява над 100 % от нъжната ни за деня доза от витамин С. Те също така са добър източник на калций и фолиева киселина.
Ечемик – той е висоценен източник на бета-глюкан, на фибри, които намаляват холестерола и помага за контрол на кръвната захар.
Източник: kolastra.eu